Możliwe opcje finansowania – leasing kapitałowy czy leasing operacyjny?


Kiedy decydujesz się na leasing kapitałowy, rozkładasz koszta zakupu na stałe sumy rat spłacanych przez określony czas (w niektórych wypadkach kwoty rat mogą być zmienne). Znasz szczegółowo, jakie będą miesięczne koszta, a wstępny wkład jest niewielki.

Korzystasz ze urządzenia nieomal od zaraz. Po uiszczeniu wszystkich należności możesz przedłużyć umowę leasingu ewentualnie zapłacić zawczasu uzgodnioną kwotę i stać się posiadaczem auta. Leasing finansowy może być pomyślny także z punktu widzenia podatkowego.

Charakterystyka leasingu kapitałowego: pewne miesięczne kwoty rat oraz odsetek, samochód będzie figurował w bilansie razem z odpisami. Najistotniejsze zalety leasingu kapitałowego to: 100 % finansowanie (o ile nie określono inaczej), pojazd stanie się twą własnością po upływie okresu obowiązywania umowy, zyski podatkowe.

Wybór leasingu operacyjnego tymczasem oznacza, że nie kupujesz ciężarówki lub naczepy, lecz wykupujesz prawa do eksploatacji samochodu przez wskazany okres. Nie musisz się niepokoić o amortyzację, bowiem po zakończeniu okresu leasingu odpowiedzialność za wóz przejmuje leasingodawca. Można wybrać coś z szeregu opcji, które zostaną zamieszczone w umowie leasingu – w taki sposób inwestujesz w swoją firmę, a zarazem ograniczasz koszta i ryzyko. Ryzyko spadku wartości trwałej i żywotności pojazdu podejmuje leasingodawca. To samo tyczy się utylizacji. Tego typu leasing nie wymaga uwzględnienia w bilansie, natomiast raty są ujmowane w rachunku przychodów i strat jako koszta.

Charakterystyka leasingu operacyjnego: umowa najmu na określony czas, wartość samochodu jest obniżana do jego wartości trwałej, umowa może być poszerzona o dodatkowe usługi (dla przykładu o kontrakt serwisowy).

Najistotniejsze pozytywy leasingu operacyjnego: mniej prac administracyjnych w porównaniu ze zwykłym kupnem, leasingodawca podejmuje ryzyko amortyzacji wartości pojazdu oraz bierze odpowiedzialność za recykling, leasing nie nie ma negatywnego wpływu na wypłacalność firmy, mniej ograniczeń w trakcie zaciągania kredytu w banku.

Kiedy postanowimy już jaki rodzaj leasingu nam odpowiada, starczy wpisać w przeglądarkę sformułowanie: dealer DAF względnie sformułowanie: samochody dostawcze, a z całą pewnością uzyskamy całe mnóstwo rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Post