Leasing uproszczony poradnik Czy warto w aucie zainstalować instalację LPG?

Czy warto w aucie zainstalować instalację LPG?


Dlaczego warto zainstalować w samochodzie instalację LPG?

Posiadanie samochodu, w którym zamontowano instalację gazową, może znacznie obniżyć koszty użytkowania samochodu. Ale czy jazda takim samochodem jest bezpieczna? Gaz płynny jest przecież substancją łatwopalną. Co będzie z pasażerami takiego auta, gdy taki samochód będzie uczestniczyć w wypadku?

Jeśli zamierzamy w naszym samochodzie zainstalować instalacją gazową, to warto uświadomić sobie dwie zasadnicze rzeczy. Po pierwsze, homologacja. Wszystkie podzespoły z których składa się instalacja LPG, muszą mieć homologację. To niesłychanie ważne, bo dzięki temu będziemy mieć 100% pewności, że wszystkie części będą odpowiadać wysokim wymaganiom jakościowym. A to od tych podzespołów, będzie tak naprawdę zależeć nasze zdrowie i życie.

Po drugie, liczy się jakość i solidność montażu. Lepiej jest zapłacić nieco więcej i zlecić montaż instalacji wyspecjalizowanemu warsztatowi, niż taniemu mechanikowi. Bo dobra jakość montażu instalacji, zapewni nam nie tylko szczelność i sprawność działania. Sprawi także, że nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z jej serwisowaniem. (O komforcie użytkowania instalacji gwarantującej wysokie poczucie bezpieczeństwa, nie warto nawet wspominać). Warto wiedzieć, że kluczowymi podzespołami każdej instalacji LPG są: czujnik temperatury i ciśnienia gazu, reduktor LPG oraz sterownik LPG.

Czujnik temperatury i ciśnienia gazu, odpowiada za podawanie odpowiedniej dawki gazu do silnika, gdy ten zasilany jest gazem. Czujnik ten, odpowiedzialny jest także za przełączanie rodzaju paliwa (z gazu na benzynę) gdy gaz w zbiorniku się kończy. A jak zachowuje się instalacja LPG, gdy samochód uczestniczy w wypadku?

Gdy przód lub tył pojazdu, ulega rozbiciu? Wówczas następuje rozszczelnienie instalacji i w ułamku sekundy, czujnik temperatury i ciśnienia gazu wykrywa dramatyczny spadek ciśnienia. Do sterownika LPG wysyłany jest sygnał: zamknąć elektrozawory (w zbiorniku gazu i komorze silnika) oraz wtryskiwacze gazu. I tym sposobem, silnik zostaje przełączony na zasilanie benzyną. Można powiedzieć (w pewnym uproszczeniu), że sprawna praca czujnika temperatury i ciśnienia gazu, reduktora LPG praz sterownika sprawia, że nie dochodzi do wycieku czy też wybuchu gazu. Kiedyś się tego tylko domyślaliśmy. Teraz mamy 100% pewność.

A to dlatego, że przeprowadzono szereg testów zderzeniowych, których sprawcami były samochody wyposażone w instalację LPG. I wykazały one niezbicie, że zarówno uderzenie w przód, jaki i w tył pojazdu – nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pasażerów. Dlatego też, możemy śmiało wsiadać i podróżować samochodem wyposażonym w instalację LPG i czuć się zupełnie bezpiecznie.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Related Post

0
Would love your thoughts, please comment.x